2020-ին խորհրդարանն ընդունել է «Պաշտպանության մասին» եւ հարակից օրենքներում Կառավարության առաջարկած լրացումները, որոնցով սահմանվել է աշխարհազոր եզրույթը: Այդ կարգավորմամբ նախատեսվում է ՀՀ-ի վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում ՀՀ զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցություն:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը, օգտվելով խորհրդարանական վերահսկություն իրականացնելու լիազորությունից, նոյեմբերի 26-ին Անդրանկ Քոչարյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր աշխատանքային քննարկում` աշխարհազորի գործունեության, բանակի ռեզերվին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ Պաշտպանության նախարարությունից եւ սահմանամերձ համայնքներից:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի` մեր երկրի զինված ուժերի կարողությունների ավելացմանն ուղղված նմանատիպ քննարկումները հանձնաժողովում կրելու են շարունակական բնույթ:
Մասնակիցների առաջարկով քննարկումն ընթացել է փակ ձեւաչափով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեկտեմբերին ամբողջացնել քննարկված հարցերի շուրջ պատգամավորների ներկայացրած գրավոր առաջարկները:

Парламент в 2020 г. принял предложенные правительством дополнения к закону “Об обороне” и смежным законам,   которыми определен термин “ополчение”. Этим положением предусматривается добровольное участие граждан в вооруженной защите Республики Армения в условиях вооруженного нападения на РА, непосредственной опасности или военных действий.
26 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна, пользуясь своими полномочиями по парламентскому надзору, организовала рабочее обсуждение вопросов деятельности ополчения и армейского резерва.
В дебатах приняли участие депутаты, представители Минобороны и приграничных общин.
По словам А.Кочаряна, подобные дискуссии по повышению потенциала вооруженных сил страны будут в комиссии последовательными и постоянными.
Достигнута договоренность об обобщении в декабре письменных предложений депутатов по обсужденным вопросам.