2020-ին խորհրդարանն ընդունել է «Պաշտպանության մասին» եւ հարակից օրենքներում Կառավարության առաջարկած լրացումները, որոնցով սահմանվել է աշխարհազոր եզրույթը: Այդ կարգավորմամբ նախատեսվում է ՀՀ-ի վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ ռազմական գործողությունների պայմաններում ՀՀ զինված պաշտպանությանը կամավորության սկզբունքով քաղաքացիների մասնակցություն:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը, օգտվելով խորհրդարանական վերահսկություն իրականացնելու լիազորությունից, նոյեմբերի 26-ին Անդրանկ Քոչարյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր աշխատանքային քննարկում` աշխարհազորի գործունեության, բանակի ռեզերվին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ Պաշտպանության նախարարությունից եւ սահմանամերձ համայնքներից:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի` մեր երկրի զինված ուժերի կարողությունների ավելացմանն ուղղված նմանատիպ քննարկումները հանձնաժողովում կրելու են շարունակական բնույթ:
Մասնակիցների առաջարկով քննարկումն ընթացել է փակ ձեւաչափով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեկտեմբերին ամբողջացնել քննարկված հարցերի շուրջ պատգամավորների ներկայացրած գրավոր առաջարկները:

Work Discussion at NA Standing Committee on Defense and Security
In 2020, the parliament adopts the addenda proposed by the Government to the law on Defense and so-related laws, which set the term militia. This regulation designs the participation of the citizens by the voluntary principle in the RA armed defense in the event of the armed attack on the RA, the availability of its direct danger or the military actions.
On November 26, the NA Standing Committee on Defense and Security, making use of the authority of carrying out parliamentary oversight, moderated by the Andranik Kocharyan organized a work discussion on the problems of the militia activities and the army reserve.
The deputies, representatives from the Ministry of Defense and the border communities took part in the discussion.
According to the Committee Chair Andranik Kocharyan, similar discussions aimed at the increase of the capabilities of our country’s armed forces will be of continuous character at the Committee.
The discussion went on in the closed format by the participants’ proposal.
An agreement was reached to complete the proposals in written form presented by the deputies on the debated issues in December.